Skip to content

 

LensBrothers vznikol ako súhra kamarátov, ktorí videli nedostatok kvalitných informácii medzi fotografmi. A keďže všetci milujeme fotografickú techniku, tak výber názvu bol veľmi jednoduchý. 

Prečo vznikli naše masterclass

V dnešnej dobe sú začínajúci fotografi zasypaní extrémnym množstvom informácií. Pravdou však je, že sú tieto informácie často nedostatočné, mätúce alebo dokonca mylné. Takáto ilúzia množstva (konečne) dostupných poznatkov im však napokon môže priniesť ešte nemej osohu a postaviť horšie základy ako sme mali my v časoch, keď bolo týchto informácií a príležitostí oveľa menej.

Práve preto sme sa rozhodli zozbierať všetky relevantné informácie k danej téme do jedného masterclassu. U nás budeš mať istotu, že všetky informácie, ktoré ti odovzdáme sú overené rokmi praxe a tiež našimi rôznorodými profesionálnymi skúsenosťami.

Náš tím

Michal Barok

Som filmmaker a najväčší fanatik do foto-video techniky na svete. Venujem sa tvorbe promo videí a obsahu sociálnych sieti pre globálne značky ako Canon, LG, Wise a pod. Posledné roky ma najviac baví tvorba ,,behind the scenes,, videí pre našich fotografov. Okrem toho som aj lokálnym ambasadorom pre Canon a preto sa venujem naplno testovaniu kamier, foťákov a objektivov 🙂 Michal Barok Lens Brothers
Lens Brothers Peter Brichta

Peter Brichta

Od útleho veku ma vždy ťahalo k fotoaparátu. Už po prvých záberoch na vlastnej digitálnej zrkadlovke som vedel, ktorým smerom sa bude moja kariéra uberať. Od prvých záberov prešiel dlhý čas a fotografické skúsenosti som naberal v celonárodných novinách, u súkromných klientov či fotením pre nadnárodné spoločnosti. Dnes sa venujem predovšetkým práci pre B2B segment, kde pre klientov spolu s tímom fotíme od product lounchov, internej komunikácie cez biznis portréty až po nadnárodné reklamné kampane. Práve súkromné fotenia pre mňa predstavujú možnosť kreatívne rásť a venovať sa netradičným svieteniam, či foteniu extrémnych športov. 

Počas celej doterajšej kariéry profesionálneho fotografa ma vždy sprevádzala chuť skúšať nové veci, postupy a netradičné riešenia. Predovšetkým som však túžil po tom, aby som mohol posúvať informácie začínajúcim fotografom. Tie informácie, ktoré som ja kedysi v mojich začiatkoch nemal. Záleží mi na tom, aby bola fotografia u nás na čo najvyššej úrovni, preto sa rád podelím o moje poznatky a skúsenosti s novou generáciou fotografov, ktorá práve teraz hľadá svoj fotografický rukopis.

Marian Trizuliak

Vziať otcovi fotoaparát, za vreckové si kúpiť film a fotiť – to bolo určite detinské. Netušil som, že ma bude fotografia napĺňať, že mi bude relaxom a nehovoriac o veľkej zábave… Som reportážny a športový fotograf, ktorý popri práci stíha venovať sa rodine a občas aj sám sebe. Fotografia pre mňa nie je výsledok a cieľ – je to cesta, ktorá mi umožňuje sa učiť, zdieľať skúsenosti a užívať si krásy okolo nás.

PB_20-09-29_trizosko_0037_02

Krátky prierez históriou LensBrothers

 • Jún 2018

  Prvý pokus s LensBrothers

  Možno si pamätáte náš prvý pokus s projektom LensBrothers. Peťo s Mišom vytvorili patreon, kam pridávali pravidelne rôzne veci ohľadom fotenia, marketingu atď. Táto naša prvotina sa toho času nestretla tak úplne s úspechom… Ale vyskúšali sme, poučili sme sa a život išiel ďalej
  😊
   
 • Aug 2020

  Pri káve a pekne od začiatku

  Klasická káva po fotení, diskusia a zrazu nápad! Poďme to vyskúšať opäť(!). Ale tentoraz úplne inak. Poučení z minula sme si poctivo spravili hĺbkový prieskum medzi kamarátmi fotografmi a začali pripravovať niečo, čo tu naozaj chýbalo.

 • Okt 2020

  Prvé masterclassy vo výrobe

  Všetci pracujú o 106: kým Marian búšil do klávesnice a vytváral náš web, my sme točili a pripravovali kurzy.

 • Feb 2021

  Web žije!

  Marian nás všetkých prekvapil a kým sme my natočili každý dva-tri master classy, tak webstránka bola pripravená a hotová na testovanie

 • Feb 2021

  Prvý master class

  Ani sme sa nenazdali a prvý masterclass bol na svete. Teda na našich diskoch. Verzia v 4K rozlíšení mala obrovských 36GB, preto bolo potebné začať riešiť plán iný ako sťahovanie z webu. A tak sme googlili, radili sa,až sme sa rozhodli ísť duálne. Poskytovať naše master classy na stiahnutie vo fullHD aj fyzicky formou USB pre verziu 4K.

 • Feb 2021

  Práca s digitálnou zrkadlovkou

  Ako prvý masterclass sme spracovali jednoznačne absolútne začiatky. Presne tie veci, s ktorými majú všetci začínajúci fotografi problémy. Obrovské množstvo tlačidiel, možností nastavení a príliš veľa manuálov, ktoré im aj tak zrozumiteľne nevysvetlia čo na čo slúži.  

 • Mar 2021

  Postprodukcia v Canon DPP

  Pridávame ďalší masterclass. Tentokrát na postprodukcie fotografií v programe Canon Digital Photo Professional.

 • Mar 2021

  Postprodukcia v Adobe Camera RAW

  Pridávame ďalší postprodukčný matriál. Tentokrát na veľmi obľúbený Adobe Camera Raw. Vysvetľujeme tu možnosti ako upravovať fotografie cez Adobe Photoshop prípadne Adobe Bridge.

 • Mar 2021

  Postprodukcia v Davinci Resolve

  Opäť ďalšia postprodukcia. Tentokrát pre kameramanov v programe DaVinci Resolve 17.  

 • Apr 2021

  Portrét v prirodzenom svetle

  Asi najčastejším typom komerčnej fotografie sú portréty. Istotne si už takto zvečnil svoju partnerku, kamarátov či nejakú začínajúcu modelku, alebo aj modela. Všetci sme takto začínali. Postupne sme si osvojovali základy portrétneho fotenia, na ktorom budeme môcť neskôr stavať. 

 • Apr 2021

  Pridávame kurzy

  Naplno sme sa vrhli do hľadania tém, ktoré by sme mohli spracovať a narazili sme na problém. Niektoré témy boli tak extrémne rozsiahle a komplexné, že by sme ich natáčali rok. To by samozrejme spôsobilo, že masterclassy by mali dĺžku niekoľko desiatok až stoviek hodín… čo samozrejme nie je reálne spracovať, ani absolvovať 😊 Rozhodli sme sa preto okrem masterclassov pridať aj kurzy. Každý náš kurz bude vždy brať na zreteľ iba konkrétnu tému zo zvoleného fotografického žánru. 

 • Máj 2021

  Sme online

  Po mesiacoch príprav, zmien a úprav sme s malou dušičkou spustili webstránku. A nik z nás nemohol uveriť, ked neprešlo ani 24 hodín a mali sme prvú objednávku. 

 • Jún 2021

  Prvý kurz DvojExpozícia

  Prvý kurz v našej ponuke. Igor Slovák, pripravil prvý krátky kurz. Zvolil tému príznačnú pre jeho tvorbu a tou bola práve DvojExpozícia

 • Aug 2021

  Svetlo

  Nový masterclass uzrel svetlo sveta. Svetlo je najdôležitejšia súčasť fotografie. A na to aby sme ho dokázali správne vysvetliť sme počas troch mesiacov štyri krát menili scénar. Niekoľko krát dopĺňali kapitoly a pretáčali materiály. V najdôležitejšej kapitole života a skúseností fotografa sme odovzdali všetko, čo sme považovali za dôležité aby si mohol napredovať.

 • Dec 2021

  Masterclass Video

  Masterclass na ktorý sme sa všetci veľmi tešili. Každý z nás má zdrkadlovku, ktorá vie natáčať video. A priznajme si to. Video a fotografia je úplne iná záležitosť. A tak Michal vytvoril masterclass určený presne pre takých ľudí. Fotografov, ktorí chcú začať práve s video tvorbou. 

 • Nov 2022

  Masterclass Systémový blesk

  Po dlhšom čase ďalší masterclass. Tento krát sme pripravili asi najdôležitejší masterclass, ktorý všeobecne chýba všetkým fotografom. Ako pracovať so systémovým bleskom. 

 • Február 2023

  Masterclass Adobe Camera RAW 2023

  Program Adobe Camera RAW prešiel za posledné obdobie extrémne silnými zmenami. Preto sme na dlhšie obdobie stiahli starý masterclass a pracovali sme na novom. A vynovenia sa premetli aj na celkovej dĺžke masterclassu.

 • Marec 2023

  Spúštame blog

  Dlhé roky Michal a Peťo tvoria videá na YouTube. Aby sme ti ešte viac pomohli, tak sme sa rozhodli tie najdôležitejšie videá dávať na náš blog. Ako naše videá, tak aj videá, ktoré nájdeme verejne dostupné a vedeli by ťa posunúť.

 • Marec 2024

  Marketing pre fotografov

  Komunikujeme s Vami a uvedomili sme si, že jedným z najvačších problémov, ktorý vás trápi, je predať sám seba. Preto sme začali postupne pracovať na masterclasse, ktorý by dokázal pomôcť fotografom aby lepšie pochopili ako funguje fotografický segment z komerčného hľadiska.