5 tipov, ako prekonať najčastejšie chyby začiatočníkov a začať fotiť lepšie

Keď začneš s fotografovaním, môže sa zdať, že tvoj fotoaparát má vlastnú hlavu. Niekedy sa fotka podarí, inokedy je tmavá, rozmazaná alebo jednoducho nezaujímavá. Dôležité je vedieť, že takéto chyby robil na začiatku každý z nás. Ja som si tým prešiel tiež, a preto ti chcem ukázať, ako sa im vyhnúť skôr, než ťa začnú frustrovať.

Nejasné nastavenia expozície

Jedna z prvých vecí, s ktorou sa začiatočníci trápia, je expozícia. Automatický režim často „domyslí“, ako má fotka vyzerať, no realita býva iná. Občas je fotografia príliš tmavá, inokedy zbytočne preexponovaná. Riešenie? Začni pomaly preberať kontrolu nad nastaveniami. Nemusíš hneď prejsť do manuálneho režimu – na začiatok stačí, ak si vyskúšaš režim P (programový automat) alebo poloautomatické nastavenia A/Av (priorita clony) a S/Tv (priorita času).

Kľúčom k peknej fotografii je pochopiť expozičný trojuholník: clonu, čas uzávierky a ISO. Tieto tri prvky ti určia, ako sa svetlo vo fotke interpretuje.
Neboj sa experimentovať – veď o tom je fotografovanie. Vždy si sleduj histogram na displeji fotoaparátu, ktorý ti povie, či je záber príliš tmavý alebo presvetlený. S trochou cviku zistíš, ako nastaviť fotoaparát tak, aby fotka vyzerala presne podľa tvojich predstáv.

PB_23-07-10_Pata_0452
Fotografia bez rušivých elementov
Fotografia bez rušivých elementov

Rozmazané fotky a nesprávne zaostrovanie

Kto by chcel rozmazanú fotku? Tento problém sa začiatočníkom stáva často. Nie vždy však za to môže chvenie rúk alebo slabé svetlo – veľakrát je dôvodom zlé zaostrovanie. Fotoaparát sa totiž snaží automaticky zaostriť na to, čo „považuje“ za dôležité, no ty máš iné plány.

Riešenie je jednoduché: nauč sa používať bodové zaostrovanie. Bod, na ktorý zaostruješ, si určíš sám a fotoaparát ti prestane „kaziť“ zábery. Ak fotíš portrét, zaostri na oči – tvár bude pôsobiť ostrá a prirodzená. 

Nevyužitie kompozície

Technicky dobrá fotka nestačí, ak je kompozícia nudná alebo chaotická. Začiatočníci často fotia všetko na stred – je to prirodzené, no výsledok pôsobí plocho a nezaujímavo. Dobre zvládnutá kompozícia dodá fotke život a urobí ju príťažlivejšou.

Začni pravidlom tretín. Predstav si obraz rozdelený na deväť rovnakých častí dvoma vodorovnými a dvoma zvislými čiarami. Umiestni hlavný objekt na priesečník týchto čiar a uvidíš, ako fotka zrazu „ožije“. Dôležité je tiež dbať na čistotu záberu – ak je v pozadí príliš veľa rušivých prvkov, fotka stráca fokus. Vyber si jeden hlavný objekt a okolo neho vytvor priestor. Experimentuj s uhlami a perspektívou – možno zistíš, že najlepší záber vznikne vtedy, keď si kľakneš alebo fotíš z výšky.

Využi ranné svetlo, ktoré ma jemné tiene a atmosféru
Využi ranné svetlo, ktoré ma jemné tiene a atmosféru

Zlé svetelné podmienky

Svetlo je základ fotografie. Bez dobrého svetla nemá záber tú správnu atmosféru – či už fotíš v príliš ostrom slnku alebo v tmavom interiéri. Ako začiatočník sa s tým môžeš rýchlo popáliť, no dobrá správa je, že svetlo sa dá veľmi jednoducho „ovládnuť“.

Ak fotíš vonku, využi ranné a večerné hodiny, kedy je svetlo mäkké a vytvára nádhernú atmosféru. Fotografovanie počas poludnia, keď je slnko najostrejšie, ti skôr pokazí farby a vytvorí nepríjemné tiene. Pri interiéroch sa snaž využiť prirodzené svetlo z okna – žiadna lampa ti nenahradí jeho mäkkosť. Hraj sa s tým, ako svetlo dopadá na objekt, a postupne sa naučíš vnímať jeho kvalitu.

Zbytočné investície do techniky

Začínajúci fotografi často nakupujú množstvo príslušenstva, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Nový statív, objektívy, filtre – všetko sa zdá ako nutná investícia. Pravda je však taká, že na začiatok ti stačí fotoaparát a základný objektív.

Zbytočné „hračky“ ti neprinesú lepšie fotky – tie prídu časom, keď sa naučíš fotoaparát skutočne ovládať. Ak chceš chrániť objektív, kúp si UV filter alebo ochranný filter, no ďalšie príslušenstvo zatiaľ nepotrebuješ. Najlepšia investícia, ktorú môžeš spraviť, je vzdelanie. Namiesto ďalšieho doplnku si radšej dopraj fotografický kurz alebo workshop, kde získaš praktické tipy a triky, ktoré okamžite využiješ v praxi.

Užívaj si fotenie a uč sa krok za krokom

Začať s fotografovaním môže byť náročné, ale neboj sa chýb – práve vďaka nim sa zlepšuješ. Foť čo najviac, hraj sa s nastaveniami a hlavne si to užívaj. Ak ťa baví fotiť na automatiku, je to v poriadku – dôležité je, aby si mal z fotenia radosť.

Ak cítiš, že sa chceš posunúť ďalej, pozri si online kurz fotografovania pre začiatočníkov, kde ťa naučíme, ako ovládať svoj fotoaparát krok za krokom a bez zbytočných komplikácií. Pamätaj, že fotografia je predovšetkým o tom, aby si si ju užíval!

Foť čo najviac, hraj sa s nastaveniami a hlavne si to užívaj.
Foť čo najviac, hraj sa s nastaveniami a hlavne si to užívaj.

Volám sa Peter Brichta a som profesionálny fotograf s takmer 20-ročnými skúsenosťami v komerčnej fotografii. Počas mojej kariéry som mal možnosť spolupracovať s klientmi ako RedBull, IKEA či VÚB. Špecializujem sa na fotografovanie eventov, športových podujatí, biznis portrétov a reklamných kampaní.

Som zakladateľom LensBrothers – projektu, ktorý vznikol s cieľom priniesť profesionálne fotografické vzdelávanie, ktoré je dostupné, praktické a reflektuje reálne potreby fotografov. Verím, že kvalitný workshop alebo masterclass by mal byť nielen teoretickým sprievodcom, ale aj nástrojom, ktorý ti pomôže posunúť sa vo fotografii na vyššiu úroveň.

Najviac ma bavia výzvy, ktoré ma nútia objavovať a učiť sa nové veci. V mojich začiatkoch som sa všetko učil pokusom a omylom. Dnes chcem pomáhať iným, aby ich cesta bola jednoduchšia.