Ako fungujú fotografické kurzy a ktorý je pre teba ten pravý
Fyzické vs. online fotografické kurzy
V živote fotografa prichádzajú momenty, keď si uvedomíš, že ak sa chceš posunúť ďalej, musíš investovať čas a energiu do vzdelania. Ale akou cestou sa vydať? Fyzický workshop alebo online kurz? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. A čo je najdôležitejšie, ani jeden z nich z teba okamžite nespraví profesionála. Ukážu ti cestu, nasmerujú ťa, ale skutočnú prácu musíš urobiť ty sám – opakovaním a praktizovaním toho, čo sa naučíš.
Pravda o fotografický workshopoch
Realita verzus očakávania
Nech už ideš na fyzický workshop alebo si kúpiš online kurz, vždy si musíš uvedomiť jednu vec – workshop je len začiatok. Nikto, ani ten najlepší lektor, za teba tú cestu neprejde. A to je v poriadku. Fotografia nie je o tom, aby si okamžite všetko vedel, ale aby si sa postupne zdokonaľoval.
Ja osobne sa riadim jednoduchým motom: Ak idem na kurz, mám dve možnosti – buď sa naučím niečo nové, alebo si potvrdím, že to, čo robím, robím správne. Obe sú výhra. To samozrejme predpokladá, že si si vybral kvalitného lektora. Na Slovensku je veľa samozvaných expertov, ktorí len opakujú poučky bez reálnej praxe. Preto si vždy pozri portfólio lektora a jeho prácu – to ti povie všetko, čo potrebuješ vedieť.
Fyzické fotografické kurzy
Energia a okamžitá spätná väzba
Fyzické workshopy majú čaro, ktoré online kurzy nikdy nenahradia. Osobný kontakt, atmosféra, možnosť hneď sa opýtať a získať spätnú väzbu. Pre začiatočníkov je to často najlepší spôsob, ako začať.
- Interakcia s lektorom: Máš možnosť okamžite položiť otázku a získať vysvetlenie na mieste. To je obrovská výhoda, ak ešte nepoznáš svoj fotoaparát alebo si neistý v základných nastaveniach.
- Praktická práca: Lektor ti ukáže, ako nastaviť fotoaparát, čo robiť so svetlom, ako komunikovať s modelom. A ty si to môžeš okamžite vyskúšať.
- Motivácia: Fyzický workshop je skvelý spôsob, ako sa „nakopnúť“. Stretnutie s ostatnými fotografmi ťa môže inšpirovať a dodať ti nové nápady na projekty.
Okrem začiatočníkov sú fyzické workshopy obľúbené aj medzi poloprofesionálnymi a profesionálnymi fotografmi. Často sa totiž konajú špecializované workshopy s renomovanými fotografmi, ktorí ponúkajú pohľad do svojej práce. Tieto workshopy sú drahšie, ale dokážu ti otvoriť nové obzory a naučiť ťa vidieť fotografiu úplne inak.
Online fotografické workshopy
Flexibilita a hlbšie vedomosti
Online workshopy a masterclassy majú svoje špecifiká, ktoré ich robia jedinečnými. Ak už poznáš svoj fotoaparát aspoň základne, sú skvelým nástrojom na rozšírenie tvojich vedomostí. Prečo?
- Rozsah výučby: To, čo sa na fyzickom workshope učíš tri dni, zvládneš online za štyri hodiny. Prečo? Pretože na online workshope sa nečaká, kým si každý niečo vyskúša, ale všetko je priamo demonštrované. Ty si to môžeš pauznúť, skúsiť sám a opakovane sa k tomu vrátiť.
- Nižšia cena: Keďže online kurzy sú predtočené, ich náklady sa rozložia medzi viacerých účastníkov. Kým fyzický workshop by ťa mohol stáť 500-600 eur, ten istý online foto kurz kúpiš už za 100 eur. A to ani nehovorím o tom, že nemusíš platiť za cestu a ubytovanie.
- Flexibilita: Online workshop si pozrieš kedykoľvek a kdekoľvek. A to najlepšie? Ak sa chystáš na fotenie a niečo si nepamätáš, môžeš si video rýchlo prehrať a zopakovať.
Aký workshop si vybrať?
Ak si začiatočník a chceš získať základné vedomosti o svojom fotoaparáte, fyzický workshop je pre teba ideálny. Zistíš, ako funguje expozícia, clona, čas či ISO, a môžeš sa spýtať na čokoľvek, čo ťa zaujíma.
Ak už máš základy zvládnuté a chceš sa posunúť ďalej, online workshopy a masterclassy ti dajú oveľa viac. Môžeš si ich pozrieť vo svojom tempe, kedykoľvek sa k nim vrátiť a získaš množstvo detailných informácií, ktoré by na fyzickom workshope trvali celé dni.
Moje odporúčanie
Najlepšie výsledky dosiahneš, keď skombinuješ obe formy vzdelávania. Fyzický fotografický workshop ti pomôže na začiatok pochopiť základy, zoznámiť sa s fotoaparátom a nadobudnúť istotu priamo počas fotenia. Online video masterclassy zase ponúkajú priestor na prehĺbenie tvojich znalostí, štúdium pokročilých techník a ich aplikáciu vlastným tempom.
Tieto rady by som ti dal, aj keby LensBrothers vôbec neexistoval. Či si vyberieš náš kurz alebo niektorý iný, vždy je dôležité, aby si sa najskôr pozrel na prácu lektora. Má dostatok skúseností? Dokáže ti vysvetliť zložité veci jednoducho a jasne? Je jeho štýl výučby pre teba zrozumiteľný? Tieto otázky by mali byť tvojím základným filtrom pri výbere.
Nezabúdaj však, že ani ten najlepší kurz alebo workshop z teba profesionála nespraví automaticky. Kľúčom k úspechu je pravidelné aplikovanie toho, čo sa naučíš. Zopakuj si to, čo si videl na kurze – raz, dvakrát, desaťkrát – kým si nebudeš istý, že to ovládaš. A nezabúdaj na najdôležitejšiu vec: užívaj si to. Radosť z tvorby je to, čo ťa bude vždy motivovať posúvať sa ďalej.
Či už začneš u nás, alebo si vyberieš iný kurz, pamätaj na tieto rady. Pretože na konci dňa je dôležité len jedno: aby si mal z fotografovania radosť a videl na svojich fotkách pokrok. 😊
Peter Brichta
Volám sa Peter Brichta a som profesionálny fotograf s takmer 20-ročnými skúsenosťami v komerčnej fotografii. Počas mojej kariéry som mal možnosť spolupracovať s klientmi ako RedBull, IKEA či VÚB. Špecializujem sa na fotografovanie eventov, športových podujatí, biznis portrétov a reklamných kampaní.
Som zakladateľom LensBrothers – projektu, ktorý vznikol s cieľom priniesť profesionálne fotografické vzdelávanie, ktoré je dostupné, praktické a reflektuje reálne potreby fotografov. Verím, že kvalitný workshop alebo masterclass by mal byť nielen teoretickým sprievodcom, ale aj nástrojom, ktorý ti pomôže posunúť sa vo fotografii na vyššiu úroveň.
Najviac ma bavia výzvy, ktoré ma nútia objavovať a učiť sa nové veci. V mojich začiatkoch som sa všetko učil pokusom a omylom. Dnes chcem pomáhať iným, aby ich cesta bola jednoduchšia.