Ako správne nastaviť a využiť expozičný čas pre úžasné fotky

Fotografovanie je nielen o tom, čo vidíš, ale aj o tom, ako vieš zachytiť moment presne tak, ako ho cítiš. Jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý ti umožní pracovať s atmosférou, svetlom a pohybom, je expozičný čas. Ak si úplný začiatočník, možno sa ti zdá, že zvládnuť ho je zložité, Expozičný čas ti dá do rúk moc nad tým, ako budú tvoje fotografie vyzerať.

A ak ešte nemáš jasno v základných pojmoch, odporúčam prečítať si náš predchádzajúci článok o expozičnom trojuholníku, kde sme vysvetlili vzťah medzi expozičným časom, clonou a ISO. Tiež ti môže pomôcť náš článok s tipmi, ako prekonať najčastejšie chyby začiatočníkov a posunúť svoje fotky na ďalší level. 

ezgif.com-crop-2
Extréme krátky expozižný čas zmrazí každý pohyb

Extréme krátky expozižný čas zmrazí každý pohyb

Čo je expozičný čas a prečo je taký dôležitý?

Expozičný čas, známy aj ako čas uzávierky, je čas, počas ktorého je otvorená uzávierka fotoaparátu a svetlo dopadá na senzor alebo film. Inými slovami, je to presne ten moment, keď fotoaparát „vidí“ a zaznamenáva scénu pred sebou.

Ako ovplyvňuje tvoje fotografie? Tu je jednoduché vysvetlenie:

  • Kratší expozičný čas (napríklad 1/1000 sekundy) umožní zmraziť pohyb. Je ideálny na fotenie športu, rýchlo sa pohybujúcich objektov alebo detí, ktoré sa nikdy nezastavia.
  • Dlhší expozičný čas (napríklad 1 sekunda alebo viac) zachytí pohyb vo forme rozmazania. Tento efekt sa používa napríklad pri fotení tečúcich vodopádov, nočných svetiel alebo hviezd.

Čas uzávierky má teda obrovský vplyv na atmosféru tvojej fotografie. Ak ho zvládneš ovládať, tvoje fotky môžu získať úplne nový rozmer.

Ako expozičný čas ovplyvňuje tvoje fotky v praxi?

Pohyb a ostrosť

Jedna z najväčších výziev pri fotení je zachytiť pohyb tak, aby fotka bola presne taká, ako si predstavuješ. Ak chceš napríklad zmraziť bežiaceho psa alebo cyklistu, musíš nastaviť veľmi krátky čas – približne 1/1000 sekundy.

Na druhej strane, ak chceš zachytiť dynamiku a pocit pohybu, použiješ dlhší čas, napríklad 1/30 sekundy. Takto môžeš rozmazaním zvýrazniť smer a rýchlosť pohybu.

TIP: Pri dlhých expozičných časoch nezabudni na statív – drobné pohyby rúk môžu spôsobiť, že fotka bude rozmazaná.

 

Svetlo a expozícia

Expozičný čas priamo ovplyvňuje, koľko svetla dopadne na senzor. V slnečných podmienkach môžeš použiť krátky čas, aby fotka nebola presvetlená. Napríklad 1/2000 sekundy je ideálny pre fotenie na poludnie.

Naopak, pri západe slnka alebo v interiéri môžeš predĺžiť expozičný čas na 1/10 sekundy alebo viac, aby fotka nebola príliš tmavá.

Ako si správne nastaviť expozičný čas?

Začni s automatickými režimami
Ak si začiatočník, odporúčam najprv použiť režim priority času (TV/S na väčšine fotoaparátov). V tomto režime si nastavíš požadovaný čas uzávierky a fotoaparát automaticky upraví ostatné nastavenia.

Experimentuj s rôznymi časmi
Vezmi fotoaparát do ruky a skús rôzne nastavenia: začni napríklad s 1/500 sekundy a postupne prechádzaj na dlhšie časy. Sleduj, ako sa mení vzhľad fotky.

Používaj statív, keď je to potrebné
Pri dlhých expozičných časoch, napríklad pri nočných záberoch alebo fotení hviezd, je statív tvoj najlepší priateľ. Bez neho sa drobné chvenie rúk prenesie do fotky.

Pri statických scénach, vieš využiť aj expozičný čas okolo 1/13
Pri statických scénach, vieš využiť aj expozičný čas okolo 1/13

Kedy použiť dlhý expozičný čas?

Dlhé expozičné časy sú perfektné na kreatívne zábery, ktoré zachytávajú pohyb. Tu je niekoľko nápadov:

  • Nočné svetlá: Zachyť svetlá áut ako farebné pruhy na ceste.
  • Tečúca voda: Rozmazané rieky a vodopády vytvárajú efekt jemnej hmly.
  • Hviezdy: Použi čas v desiatkach minút na zachytenie pohybu hviezd po oblohe.

 

Časté chyby pri práci s expozičným časom

  • Príliš krátky čas v tmavých podmienkach
    Ak fotíš v interiéri alebo večer a nastavíš čas 1/1000 sekundy, fotka bude pravdepodobne tmavá. Skús predĺžiť čas alebo zvýšiť ISO.

  • Ignorovanie pohybu
    Mnoho začiatočníkov sa zameriava len na svetlo, ale zabúdajú, že expozičný čas ovplyvňuje aj pohyb. Niekedy chceš pohyb zmraziť, inokedy rozmazať. Rozhodni sa, čo je pre daný záber vhodnejšie.

Ako začať experimentovať?

Ak máš svoj fotoaparát, vyber si rôzne scény a začni s jednoduchými testami. Napríklad:

  1. Nastav expozičný čas na 1/1000 sekundy a odfoť pohybujúce sa auto.
  2. Nastav čas na 1 sekundu a sleduj, ako sa auto rozmaže do plynulého pruhu svetiel.
  3. Skús fotiť tečúcu vodu s časom 1/30 sekundy a potom s 1/2 sekundy. Rozdiel ťa určite prekvapí.

Expozičný čas je jednou z najdôležitejších súčastí tvorby fotografie. Nie je to len technické nastavenie – je to nástroj, ktorý ti umožní vyjadriť emócie, zachytiť atmosféru a vytvoriť unikátne zábery.

Ak chceš túto tému zvládnuť do detailov, odporúčam pozrieť si náš online kurz fotografovania, kde sa naučíš, ako expozičný čas využívať na maximum. A nezabudni – experimentovanie je kľúčom k úspechu. Stačí si vziať fotoaparát a skúšať, skúšať, skúšať. 😊

Volám sa Peter Brichta a som profesionálny fotograf s takmer 20-ročnými skúsenosťami v komerčnej fotografii. Počas mojej kariéry som mal možnosť spolupracovať s klientmi ako RedBull, IKEA či VÚB. Špecializujem sa na fotografovanie eventov, športových podujatí, biznis portrétov a reklamných kampaní.

Som zakladateľom LensBrothers – projektu, ktorý vznikol s cieľom priniesť profesionálne fotografické vzdelávanie, ktoré je dostupné, praktické a reflektuje reálne potreby fotografov. Verím, že kvalitný workshop alebo masterclass by mal byť nielen teoretickým sprievodcom, ale aj nástrojom, ktorý ti pomôže posunúť sa vo fotografii na vyššiu úroveň.

Najviac ma bavia výzvy, ktoré ma nútia objavovať a učiť sa nové veci. V mojich začiatkoch som sa všetko učil pokusom a omylom. Dnes chcem pomáhať iným, aby ich cesta bola jednoduchšia.